• V treťom ročníku je na informatike práca s vektorovým grafickým editorom.

Stanka Urbanová (3.C) je tvorivá, šikovná a trpezlivá. Vytvorila na tému Tvár obrázok, ktorý je hodný pozretia.

Emília Blahútová

• Prevzatie ceny

• Filip Siviček (4.B) si bol prevziať cenu za 1. miesto v krajskom kole súťaže Zenit v programovaní, pohár a diplom. Pohár daroval škole, ďakujeme.

Filipovi budeme držať palce počas celoštátneho kola, ktoré  sa bude konať 21.-23.2.2023 v Bratislave.

• Krajské kolo matematickej olympiády

• Dňa 10. januára 2023 sa konala jedna z najťažších matematických súťaží - krajské kolo matematickej olympiády - A kategória.

Zúčastnili sa jej traja naši študenti: Filip Siviček (4.B), Martin Dzúr (sexta) a Eva Hricová (3.B). Najlepšie sa darilo Filipovi, ktorý sa so ziskom 14 bodov stal úspešným riešiteľom a pravdepodobne postupuje na celoštátne kolo. Martin si tento školský rok vyskúšal súťaž v A kategórii v predstihu, keďže vekovo zodpovedá nižšej kategórii, a získal tým cenné skúsenosti pre budúci rok.

• Suverénne bedmintonistky

• Na majstrovstvách okresu Lučenec v bedmintone žiačok SŠ si dňa 24.01.2023 počínali gymnazistky - maturantka Lucia Igazová a druháčka Simona Schwarzová – suverénne. V konkurencii 6 škôl okresu vyhrali bez straty setu všetky zápasy a postúpili na majstrovstvá kraja, ktoré sa budú konať na jar vo Zvolene.

Dievčatám k úspechu srdečne blahoželáme.

PaedDr. A.Janková

• Okresné kolo Olympiády v nemeckom jazyku

•

Dňa 18. 1. 2023 sa v CVČ Magnet v Lučenci konalo okresné kolo  33. ročníka Olympiády v nemeckom jazyku. Súťažilo sa v troch kategóriách 2A, 2B a 2D.

Našu školu v okresnom kole reprezentovali víťazi školského kola – Matúš Kružliak zo sexty, Samuel Orság z II. C, Eva Hricová z III. B a Jakub Lóška z III. C.

Všetci štyria preukázali výborné vedomosti a zručnosti v náročných písomných testoch i v ústnom kole a vynikajúco sa umiestnili aj v okresnom kole: v kategórii 2A obsadil Matúš Kružliak 2. miestoSamuel Orság sa umiestnil na 4. mieste. V kategórii  2B preukázala Eva Hricová naozaj vynikajúce znalosti nemeckého jazyka a umiestnila sa na zaslúženom 1. miesteJakub Lóška obsadil skvelé 2. miesto.

Matúš, Evka a Jakub postupujú ďalej do krajského kola ONJ, ktoré sa bude konať

15. 2. 2023 v Banskej Bystrici.

Spolu s víťazmi okresného kola postupujú do krajského kola ONJ aj Daniel Horstmann zo septimy a Michaela Horstmann z tercie, ktorí súťažia v kategórii germanofónnych žiakov.

Všetkým našim súťažiacim srdečne blahoželáme, ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a postupujúcim žiakom držíme palce v krajskom kole!

Mgr. Andrea Gmitterová

• Naši úspešní angličtinári

• Do súťaže Best in English sa tento rok zapojilo 22.779 študentov z 34 krajín. Je to súťaž, ktorá prebieha online. Z našich študentov sa, rovnako ako vlani, najlepšie darilo Evke Hricovej z 3.B, ktorá sa umiestnila na mieste číslo 421.  GBST sa tiež v obrovskej konkurencii nestratilo - spomedzi 704 stredných škôl sme skončili 302.

Darilo sa nám aj v olympiáde z ANJ. V okresnom kole sa naši žiaci umiestnili nasledovne:

Kategória 1A: Dávid Bednár, sekunda, 4.miesto

Kategória 1B: Damien Chovanec, tercia, 6.miesto

Kategória 2A: Bianka Pinková, 1.B, 3.miesto

Kategória 2B: Alena Adamove, 4.A, 2.miesto

Kategória 2C2: Maximilián Goodspeed, 4.B, 1. miesto a postup do krajského kola.

Všetkým srdečne gratulujem a ďakujem za vzornú reprezentáciu školy.

Mgr. Lea Segečová, vedúca PK ANJ

• Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku

• Dňa 19. 1. 2023 sa v našej škole konalo okresné kolo OAJ pre stredné školy. Keďže sme boli organizátormi, museli sme zabezpečiť priestory, občerstvenie, pozvánky, diplomy i ceny. Sme šťastní, že sa nám všetko podarilo zvládnuť a okresné kolo pre Lučenec a Veľký Krtíš prebehlo bez problémov.

Po krátkom príhovore pani riaditeľky RNDr. Jarmily Muchovej sa súťažiaci pustili do boja s náročnými testami, obrázkami a dialógmi. Všetci sa snažili zo všetkých síl a tí najlepší boli v závere ocenení.

Do krajského kola postupujú iba víťazi jednotlivých kategórií, ktorým želáme veľa šťastia a držíme im palce.

Mgr. Lea Segečová

• Lyžiarsky kurz sekundy a tercie

• Hoci januárové počasie zatiaľ lyžiarom vyslovene nepraje, žiaci našej sekundy a tercie si užili lyžiarsky výcvik ako sa patrí.

Na VVLK sme vyrazili skoro ráno 9. januára 2023. Po príchode do penziónu Dúhový pstruh v Bystrej sme sa napriek neutíchajúcemu dažďu vybrali na svah do Ski Tále, kde inštruktori rozdelili žiakov do družstiev. Našťastie, ďalšie dni už bolo počasie priaznivejšie a každý si mohol zalyžovať dosýta. Pokročilí z družstiev A, B, C si vylepšili techniku a začiatočníci z družstva D veľmi rýchlo prenikli do tajov tohto nádherného športu a dokázali zlyžovať aj červenú zjazdovku.

Okrem lyžovania sme si užili aj zábavu pri večerných programoch a dozvedeli sa aj veľa zaujímavých vecí od člena horskej služby, ktorý k nám prišiel na besedu.

Môžeme povedať, že VVLK dopadol na jednotku - krásne ubytovanie, dobrá strava, zasnežený svah, trpezliví inštruktori, poslušní žiaci a hlavne, žiadne vážne zranenia.

• POSTUPUJEME DO OKRESNÉHO KOLA

• V piatok (13. januára) pokračovalo okresné predkolo v mix volejbale žiačok a žiakov SŠ zápasmi B-skupiny. Medzi kvartetom zúčastnených stredných škôl bolo aj GBST. A výberu našej školy sa veru darilo! Volejbalisti a volejbalistky z GBST postupne zdolali rovesníkov zo Súkromného gymnázia 2:0 na sety (25:19, 25:19) a SOŠ HSaD taktiež 2:0 na sety (25:13, 25:23). V závere turnaja si pripísali jednu remízu (1:1), ktorá sa zrodila v konfrontácii so súperom zo Strednej zdravotníckej školy (25:21, 24:26).

Gymnazisti a gymnazistky si tak vybojovali zaslúžený postup do okresného kola v mix volejbale. Z druhého miesta ide ďalej aj SZŠ, pričom štvoricu stredných škôl doplnia z A-skupiny ešte Obchodná akadémia a SOŠ technická.

Gratulujeme teamu GBST k športovému úspechu a držíme palce do okresného kola.

• OLYMPIÁDA V SLOVENSKOM JAZYKU A LITERATÚRE

• Krátko pred odchodom na vianočné prázdniny sa uskutočnilo školské kolo olympiády v slovenskom jazyku a literatúre a 23.decembra bola zverejnená jeho výsledková listina. Na  našej škole sa do kategórie A (3. a 4. ročník 4RG a septima a oktáva 8RG) zapojilo 7 študentov.

Výsledky:  1. miesto BRUNO BABLENA 4.B (41 bodov)

2. miesto JAKUB LÓŠKA 4.D (40 bodov)

3. miesto LUKÁŠ KOŠTIALIK 3.C (38 bodov)

V kategórii B (1. a 2. ročník 4RG a kvinta a sexta 8RG) súťažilo 18 záujemcov.

Výsledky:  1. miesto NINA PÓCHOVÁ Sx (42 bodov)

2. miesto KAROLÍNA KOZOVÁ 1.C (41 bodov)

3. miesto BIBIANA BELOVOVÁ 1.A (34 bodov)

Všetkým zúčastneným ďakujeme za skvelé výkony a víťazom - Nine a Brunovi – držíme palce v krajskom kole.