• Profil školy

• Naša škola má bohatú viac ako 400-ročnú históriu a pripravila celý rad študentov, ktorí ukončili vysokoškolské štúdium a stali sa významnými a úspešnými osobnosťami.

Prvé zmienky o gymnáziu sú zachované z roku 1590. Štátne gymnázium v Lučenci bolo slávnostne otvorené 8. októbra 1870.

V súčasnosti je vzdelávanie zabezpečené v obidvoch štandardných gymnaziálnych formách, a to v štvorročnom (pre absolventov 9. ročníka ZŠ) i osemročnom (pre absolventov 5. ročníka ZŠ) profile štúdia.

Škola zabezpečuje výchovu a vzdelávanie v súlade so základnými pedagogickými dokumentmi s cieľom poskytnúť úroveň odborného vzdelania s prihliadnutím na danosti, schopnosti, nadanie, talent a záujmy žiaka, aby sa uplatnil v štúdiu na VŠ i v živote spoločnosti.

Veľká pozornosť sa venuje výučbe prírodovedných, humanitných predmetov i cudzích jazykov. Žiaci sa ako prvý cudzí jazyk učia anglický jazyk, ako druhý cudzí jazyk majú možnosť zvoliť si nemecký, francúzsky, ruský a španielsky jazyk.

V 4. ročníku a oktáve si môžu naši žiaci vybrať z bohatej ponuky voliteľných predmetov, vďaka ktorým majú možnosť lepšie sa pripraviť na vysokoškolské štúdium.

Škola je vybavená odbornými učebňami pre výučbu biológie, chémie, fyziky, informatiky a cudzích jazykov. Celá škola je prepojená počítačovou sieťou a učitelia i žiaci majú prístup k sieti Internet.

Škola venuje maximálnu pozornosť talentovaným žiakom, vytvára im podmienky pre ich ďalší rozvoj formou individuálneho študijného plánu a podporou ich talentu.

Naši žiaci každoročne úspešne reprezentujú školu vo vedomostných, umeleckých  i športových súťažiach na regionálnej, krajskej i celoštátnej úrovni. O kvalite vzdelávania na našom gymnáziu svedčí i vysoká úspešnosť prijatia našich absolventov na vysoké školy.

Naším cieľom je

• rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov, a to najmä v oblasti komunikačných schopností, ústnych a písomných spôsobilostí, v oblasti využívania informačno-komunikačných technológií, komunikácie v štátnom jazyku, materinskom jazyku a cudzom jazyku, rozvíjať kompetencie v matematickej a finančnej gramotnosti a v oblasti technických, prírodných vied a technológií, rozvíjať sociálne, občianske, pracovné a kultúrne kompetencie,
          • rozvíjať manuálne zručnosti, tvorivé, umelecké, psychomotorické schopnosti a aktuálne poznatky žiakov
          • zvyšovať kvalitu a efektivitu vzdelávania,
          • aktívne zapájať žiakov do vyučovacieho procesu,
          • dosiahnuť maximálny progres každého žiaka dosiahnuteľný pedagogickými prostriedkami,
          • venovať pozornosť žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
          • viesť žiakov k zdravému životnému štýlu a k zmysluplnému využívaniu voľného času,
          • zintenzívniť výchovné pôsobenie školy na žiaka (prevencia drogových závislostí a sociálno-patologických javov, environmentálna výchova, multikultúrna výchova, výchova k slušnému správaniu v škole i na verejnosti a pod.),
          • pripraviť žiakov na štúdium na vysokej škole,
          • vybudovať u žiakov pozitívny vzťah k celoživotnému vzdelávaniu,
          • pripraviť žiakov na pracovný a mimopracovný život v spoločnosti.