• Naše gymnázium má dlhoročné skúsenosti v oblasti vzdelávania už od roku 1590 a zaraďujeme sa medzi vôbec najstaršie vzdelávacie organizácie na Slovensku.
      Vzdelávanie je zabezpečené v obidvoch štandardných gymnaziálnych formách, a to ako v osemročnom tak aj v štvorročnom profile štúdia.
          • Matematický Náboj – súťaž nabitá matematikou

Študenti GBST sa dňa 19.4.2024 stretli v Košiciach na súťaži NÁBOJ so silnou medzinárodnou konkurenciou. Súťaž, ktorú organizuje Trojsten, prebehla nielen na Slovensku (Bratislava a Košice), ale súčasne aj v ďalších jedenástich krajinách – Česko, Estónsko, Etiópia, Irán, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko. Súťaž je známa svojou náročnosťou a prestížou, úlohy si vyžadujú istú dávku invencie a dôvtipu. Tímy študentov stredných škôl súperili v rôznych matematických úlohách, čím si testovali svoje schopnosti, rozvíjali svoj matematický potenciál, vzájomnú a tímovú spoluprácu. Študenti preukázali svoje nadanie a odhodlanie dosiahnuť skvelé výsledky. Naše tímy sa v súťaži nestratili a obsadili pozície v prvej tretine štartovej listiny. Tím JUNIOR v zložení Adam Jančkár, Karolína Kozová, Viktória Michalková, Samuel Dobra, Matej Pavel Čeman skončil

• Vedomostná súťaž Mladý Európan 2024

Je dobrý zvykom, že sa naši žiaci každoročne zúčastňujú súťaže, ktorá preverí ich vedomosti o fungovaní Európskej únie. Aj tento rok si tím v zložení Mária Malčeková (3.A), Oliver Novák (3.A) a Viktória Bariaková (3:B) v utorok 24. apríla 2024 mohol zmerať sily v regionálnom kole. V konkurencii 8 najlepších škôl aj z okolitých okresov sme získali krásne druhé miesto. Naši študenti si pripravili prezentáciu o jednom z tohtoročných predsedajúcich štátov EÚ - Maďarsku. Umeleckým štýlom zobrazili minulosť aj súčasnosť krajiny.

• Víťazstvo na krajskom kole geografickej olympiády!

V utorok 16.4.2024 sme sa zúčastnili v aule UMB v Banskej Bystrici na krajskom kole geografickej olympiády, kategórie E a F.

Dobré meno našej školy potvrdili Filip Lóška z kvarty a Nela Kuricová zo sekundy.

Filip Lóška si medzi svoje tohtoročné úspechy z olympiád môže zaradiť aj svoj najlepší úspech v geografickej olympiáde, ktorý dosiahol v krajskom kole, keď jednoznačne porazil všetkých súťažiacich, a vynikol v monotematickej, teoretickej, ale najmä v praktickej časti testu. Skončil na prvom mieste, teda postupuje do celoslovenského kola.

• Čo vieš o hviezdach?

Po roku sa naše duo v zložení Nela Kuricová ( Sekunda ) a Damien Chovanec ( Kvarta ), opäť prebojovali na krajské kolo astronomickej vedomostnej súťaže, ktorá sa už tradične konala v priestoroch Krajskej hvezdárne a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. V II. kategórii si zmerali svoje vedomosti so svojimi rovesníkmi a okrem nových cenných skúseností sa Damienovi Chovancovi podarilo umiestniť sa na výbornom 3 mieste, čím si vybojoval postup na celoslovenské kolo v Prešove.

• Deň Zeme

Áno, aj my sme sa zapojili do čistenia mestského parku. Aprílové počasie nám nezabránilo prispieť našou troškou ku krajšiemu životnému prostrediu. Na chvíľu sme sa zamysleli nad tým, kto upratuje a stará sa o naše najbližšie okolie, a potom sme aj my pridali ruku k dielu. Sme radi, že sa môžeme zúčatniť aj aktivít, ktoré priamo prispievajú ku skrášleniu nášho okolia, a preto sme si dnes s nadšením natiahli gumené rukavice a vzali do rúk igelitové vrecia. Priemerný čas, za ktorý sa rozloží v prírode cigaretový filter je jeden až päť rokov. Ak si navyše osviežite dych žuvačkou, ktorú neskôr hodíte na zem, tak už bude mať príroda prácu celé pol storočie. A keďže sme dnes vyzbierali hlavne cigatretové filtre v okolí lavičiek na detských ihriskách, myslíme, že to stojí za zamyslenie.

• Lučenec
      • Ministerstvo školstva